Yüzyıllardır Hapsburg Hanedanlığına başkentlik yapmış ve Avrupa’nın hem politik hem de sanat merkezlerinden biri olan Viyana yüz ölçümü olarak küçük bir şehir olmasına rağmen nüfus açısından Avusturya’nın en kalabalık şehri ve aynı zamanda başkentidir. Viyana, Tuna nehrinin güneyinde yer almaktadır.

Gezimize şehrin merkezinde bulunan ve simgesi haline gelen Aziz Stefan Kilise’sini ziyaret ederek başlayacağız. Ardından eski kent merkezine geçeceğiz ve burada yerel yaşamı gözlemleme fırsatı bulacağız.

Yüzyıllarca Avusturya hükümdarlarına ev sahipliği yapmış ve günümüzde de Avusturya başkanının makamı olarak kullanılan gotik tarzda mimarisiyle Hofburg İmparatorluk Sarayını da ziyaret edeceğiz. Sanatseverler için oldukça etkileyici olacak bir başka durağımız ise bahçeleriyle ve sanat galerileriyle Viyana’nın en çekici yerlerinden biri olan Belvedere Sarayı. Dünya opera merkezi olarak anılan Staatsoper da görülmeye değecek yerlerden biri.

Müzelerinin ve operalarının yanı sıra kahve kültürü ve lezzetli kekleri ile de ünlü olan Viyana’ da Hotel Sacher, Käseparadies ve gece ikiye kadar açık olan Alt Wien kafeleri, kekleri ve enfes kahvelerini denemek için size önerebileceğimiz birkaç mekân arasında bulunmakta…