Romanya’nın başkenti ve aynı zamanda ticaret merkezi olan Bükreş, düzenli şehir yapısıyla bizleri bekliyor.

Burada ziyaret edeceğimiz yerlerden biri Romanya’ya ismini vermiş olan Remus ve Romulus kardeşleri emziren dişi kurdun heykeli. Bükreş’e Türkiye’den gidenlerin görünce şaşırdığı yerlerin başında gelen Odeon tiyatro binası ve bahçesinde bulunan Atatürk büstünü de ziyaret edeceğiz.

Bükreş’in eski şehir bölgesi diyebileceğimiz Lipscani bölgesini dolaşırken tarihi yapıları göreceğiz. Bu bölgenin girişinde Bükreş’i ziyaret edenlerin çok beğendikleri bir kitabevi mevcut. İçerisinde kafesi de bulunan Cartureşti kitabevinde isterseniz dinlenebilir ve hediyelik eşyalara bakabilirsiniz.

Bükreş’te çok meşhur olan bir diğer yapı ise Pentegon’dan sonra Dünya’nın en büyük 2. yapısı olarak kabul edilen Sovyet döneminde inşa edilen Çavuşesku Sarayı. Şehrin nefes almasını sağlayan Çeşmeci parkı da ziyaret edeceğimiz ve dinlenebileceğimiz bir yer olarak bizleri bekliyor. Buranın ana girişi olan Regina Elisabeth caddesi de alışveriş severleri mutlu edecek yerlerden. İçerisinde sergilerin de bulunduğu Athenaum Konser Salonu ise büyülü atmosferi ile bizleri cezbedecek.

Çavuşesku’nun parti binasından yaptığı son konuşmadan sonra halkın ayaklanması ile adını devrim meydanı olarak değiştiren meydanı da görmeden ayrılmak olmaz tabii 🙂