Hırvatistan’ın başkenti olan Zagreb, bir milyondan fazla nüfusa sahiptir. Sahil şeridinde bulunan şehirlerden adını duyurmaya pek fırsat bulamasa da, festivaleriyle, mimarisiyle ve birbirinden ilginç müzeleriyle Zagreb de görğlecek ve gezilecek çok yer var : )

Zagreb’in merkezi Yukarı Şehir (Gronji Grad) ve Aşağı Şehir (Donji Grad) olarak ikiye ayrılıyor. Yukarı şehir Jelacic meydanının üst kısmı, Kaptol ve Gradec bölgelerini içine alıyor. Aşağı şehir de Ilica Caddesi ve daha güneyini kapsıyor.

Gezimize Jelacic meydanından başlıyoruz. Burada bulunan Ban Jelacic Heykeli şehrin önemli simgelerinden biri. Meydan aynı zamanda Zagreblilerin buluşma noktası. Meydandan ilerleyip daracık merdivenleri tırmanarak yukarı şehre çıkacağız ve sizi müthiş bir manzara karşılayacak. Ardından Lorscak Saat Kulesi’nin önünden geçerek St. Mark Kilisesi’ne varacağız. Bu katolik kilisesinde söz sahibi olan kişi papa değil papaz : ) Aşağı şehre doğru ilerlerken bir küçük ibadethanenin yanından geçeceğiz.

Daha çok yer görmek isteyen katılımcılarımız için önerilerimiz şu şekilde: Nikola Tesla Müzesi’n i veya Bitmiş İlişkiler Müzesi’ni gezebilir, Tkalciceva Caddesi’nde bulunan kafelerde vakit geçirebilir veya ara sokaklara geçerek hediyelik eşya mağazalarına bakabilirsiniz : )