3000 yıllık tarihiyle Hırvatistan’ın en eski şehirlerinden bir tanesi Zadar. Bizans İmparatorluğu’nun en gözde şehirlerinden biriyken modernleşen dünyanın acımasız saldırılarıyla, 2.Dünya savaşında yerle bir edilmiş. Tito döneminde yeniden yapılandırma çalışmaları, eski şehrin tarihi yapısını tamamıyla kazandırmasa da turistlerin ilgi odağı haline gelmesi için yeterli olmuş.

Bir rivayete göre, görebileceğiniz en güzel gün batımı Zadar’da gerçekleşiyor. Bunda Barcelona da eğitim alan mimar Nikola Bašić’in etkisi oldukça fazla. Yugoslavya döneminde kıyı oldukça estetikten uzak bir biçimde inşa edilmiş, ancak mimar Nikola Bašić, kıyıda bulunan merdivenlerin altına farklı tonlarda ses çıkaran borular eklemiş ve böylece borulara çarpan dalgaların kendi müziğini oluşturmasını sağlamış. Gün batımı herkes için eşsiz bir hale geliyor, çünkü her gün batımında farklı bir melodi oluşuyor. Tabi buna gün boyu güneşi emen ve hava karardığında renkli ışıklar yansıtarak, renk cümbüşü sunan güneş panelleri de eklenince, oldukça romantik bir hava bürünüyor Zadar’da.

Dalmaçya kıyılarında gidilecek en güzide yerlerden bir tanesi Zadar. Etrafında bulunan sayısız adalara da uğramadan dönmeyin deriz : )