Dinler arası hoşgörünün yaşayan örneği olan Tiran’ın bir zamanlar ateist bir devlet olduğunu biliyor muydunuz? Enver hoca tarafından Sovyetlerin etkisiyle komünist rejim ile yönetilen Arnavutluk, kendini dış dünyaya kapatmıştı. Şu an diktatör olarak anılan Enver hoca, Arnavutluk’un, İtalya işgalinden kurtulmasına öncü olan önemli isimlerden biri.

İskender paşa meydanı, Tiran gezisinde başlangıç noktası olabilir. Meydan da bulunan heykeller ve yapıları gezerek, tarihi yerlerin çoğunu görebilirsiniz. Opera Binası, Ethem Bey Camii, Hükümet Meydanı , Saat Kulesi, Belediye Binası, Tiran Uluslararası Oteli ve Ulusal Tarih Müzesi gezilebilir. Edebiyatımızın önemli kişilerinden olan Şemsettin Sami, aslen Arnavut ve kendisinin ve kardeşinin heykeli selfie yapmanız için sizi bekliyor olacaktır : )Ben kaleye çıkmadan gezmiş sayılmam derseniz, bu isteğinizi gerçekleştirecek Justinyen Kalesi de ziyaret noktalarından biri olabilir.

Bunker denilen yer altı sığınakları, daha önce hiçbir yerde denk gelmediğiniz tarz da mimarisiyle gezenleri şaşırtacaktır. Enver hoca zamanında halktan para toplanarak yapılmış bunkerlar oldukça sağlammış. Bazı kişiler tüm varlığını devlete verdikleri için evsiz kalmışlar ve bunkerlarda yaşamaya başlamışlar. Bu yüzden sığınaklarda mutfak, banyo ve hatta derslikler bulunmakta.

Arnavut ciğerinin bildiğimiz usul yapılmadığını ve Arnavut böreğinin pırasalı olmadığını oraya gitmeden öğrenmenizde fayda var, yoksa hayal kırıklığına uğramanız muhtemel : )