Dünyanın en küçük ikinci bağımsız devleti olan Monako’nun en kalabalık semti Monte Carlo’dur. 25 bin kişilik bir nüfusa sahip olan Monte Carlo, ünlü ve gösterişli kumarhaneleri sayesinde dünyanın her yerinden turistleri kendine çekmektedir.

Monako mutfağı, Fransa ile benzerlik gösterir. Başlıca yerel lezzetleri arasında Barbagiuan (Pirinç ve balkabağı ile doldurulmuş bir tür hamur), Fougasse (Kokulu portakal çiçeği suyu ile hazırlanmış ve fındık, badem ve anasonla süslenmiş hamur yemeği), Socca (Nohut unlu gözleme), Stocafi (Domates sosunda pişirilmiş kurutulmuş morina) sayılabilir.

Parfüm, çikolata, seramik, giysi, dokuma ürünleri, ayakkabı, kitap, mücevher ve nakış işleri, Monako’da bulabileceğiniz ürünlerdir ve oldukça kalitelidir. Bunun dışında Monako pullarının, koleksiyoncular tarafından yüksek ücretler karşılığı alınıp satıldığı dükkânları gezi boyunca görebilirsiniz.

Özetle, Monako’da lüksün anlamını yerinde göreceğiz. Dünyanın en pahalı kentlerinden olan bu şehirde şimdiye dek görmediğimiz arabalar, tekneler ve motorlar hız tutkusu olan gezginlerimizin epeyce ilgisini çekecektir.