Tarihin en yıkıcı savaşlarından birini göğüslemiş, acımasız faşist liderin yaptığı kıyımların utancını taşımış, yine de yılmamış, adını tarihle ve sanatla duyurmayı başarmış Avrupa’nın görülmesi gereken şehirlerinden bir tanesi Berlin.

Berlin gezimize bir zamanlar Doğu Berlin’in merkezi olan Alexanderplatz Meydanı’ndan başlıyoruz. Meydanda alışveriş yapabileceğiniz mağazalar ve dünya mutfağından lezzetler sunan çokça restoran ve kafe bulunmaktadır. Tabi döner de var : ) Hangisini tavsiye ettiğimizi sorun söyleyelim ; ) Meydan’da vakit geçirdikten sonra Berlinliler tarafından da oldukça fazla ziyaret edilen Berlin’in en önemli katedrali ve Protestan kilisesi olan Berliner Dom’a gideceğiz. Berliner Dom, Müze Adası’nın hemen başlangıcında bulunmakta. Dileyenler Berliner Dom’un önünde bulunan yeşilliklerde uzanıp enfes patateslerini yiyecekler – bunun için de bize danışın 😉 – dileyenlerle ise Müze Adası’na dalıp tarihin derinliklerinde gezecekler. Ardından Brandenburg Kapısı’na gideceğiz. Kapıda yer alan dört at arabasıyla selfie çekindikten sonra 2.Dünya Savaşı’nın en önemli simgelerinden biri haline gelen Check Point Charlie’ye devam edeceğiz. Checkpoint Charlie turistlerin ve özellikle Berlin’in 2.Dünya savaşı zamanındaki yapısıyla ilgilenenleri çeken yerlerden. Burada bulunan levhada dört dilde “Amerikan bölgesini terk ediyorsunuz.” yazmaktadır. Batı Berlin’in merkezinde kalan Sony Center’a da uğramadan olmaz : ) Alışveriş ve kafelerin bulunduğu bir merkez burası. Ayaklarımıza kuvvet diyor ve gezmeye devam ediyoruz : )  Kreuzberg’e gidip bir sıcak çorba içmeye ne dersiniz? Duvarın olduğu yıllarda gelen göçmenleri şehrin dışında tutmak için duvarın dibine yerleştirmişler ancak duvar yıkılınca bizim Türkler Berlin’in tam orta yerinde kalmışlar : ) Gezimizin son noktası olarak East Side Gallery’ye uğrayacağız ve tarihi duvarın üstüne yapılmış resimlerle bol bol fotoğraf çekileceğiz : )

Berlin’de daha nereleri gezip görebilirim diye soranlara cevabımız: Kaiser Wilhelm Anıt Kilisesi’ne gidebilir, Garten der Welt isimli binbir doğal güzelliği içinde barındıran parkı ziyaret edebilir, Holokost Anıtı’nı görebilir, Almanya Federal Meclisi’nin üstündeki cam kubbeye çıkarak Berlin’i 360 derecelik bir açıyla izleyebilirsiniz : )