Tarih boyunca çokça savaşa tanık olmuş, hatta birçoğunda yerle bir olup tekrar tekrar kurulmuş, Güneydoğu Avrupa’nın en canlı ve en kalabalık şehirlerinden bir tanesi Belgrad. Sırpça çevirisine bakarsak ‘Beyaz Şehir’ demek.  Belgrad’dan bahsederken Osmanlı’dan izler taşıyan, Yugoslavya mimarisini yansıtan, farklı milletleri bir arada barındırmış olan ve bizleri kendisine hayran bırakacak bir şehir olduğunu vurgulamak bizler için önemli.

Belgrad’ da gezeceğimiz yerlerin başında Knez Mihajlova caddesi geliyor. Burada alışveriş yapılabilecek yerler mevcut. Tabii cadde boyunca çeşitli sokak sanatçılarının gösterisine denk gelmemiz mümkün. Ayrıca hediyelik almak için bir çok seçenek bulabileceğiniz gayet uygun fiyatlı yerler bulunmakta. Tabi Funbus ekibi olarak size ısrarla tavsiye ettiğimiz bir diğer şeyse caddede bulunan dondurmacıdan muhakkak dondurma yemeniz : )

Bu kadar mı gezecek yerler dediğinizi duyar gibiyiz. Tabi ki hayır! Dileyenler, Belgrad’ın en güzel manzaralarından birine sahip olan Tuna nehrine bakan Kalemeydan’a gidebilir. Müze severler için Nikola Tesla Müzesi ziyarete bekliyor olacak. Daha bohem bir havada dolaşmak isterseniz, sizi Skadarlija caddesine davet ediyoruz : ) Tabi Avrupa’nın çoğu yerinde olduğu gibi kilise ve katedraller de gezilecek yerler arasında olabilir.

Belgrad’ın çoğu Avrupa kentine göre oldukça ucuz olduğunu da söylemeden geçmeyelim. Bol bol gezmek, yemek-içmek ve keşfetmek dileğiyle!