Akdenizin kıpır kıpır olan hiperaktif çocuğu Barselona! Şehre adımınızı atar atmaz, bu hareketli temponun içinde kendinizi kaybedecek ve şehrin her noktasını gezebilmek adına ayaklarınıza biraz acımasız davranabileceğiniz bir güne başlayacaksınız.

Barselona, Katalonya Özerk Bölgesinin merkezi. İlginizi çekebilecek bir tarihe sahip İspanya, gidilmeden önce hakkında araştırma yapılmasına kesinlikle değer.

Bizler Barselona gezimize Park Güell ile başlıyoruz. Gaudi’nin birbirinden göz alıcı eserlerinden sadece bir tanesi Park Güell. Zamanında şehrin zengin kesimine hitap eden bir konut alanı olarak tasarlanmış olmasına rağmen, doğru bir kararla tüm halk ve turistler için keyif yapılabilecek şahane bir park haline dönüşmüş. İyi de olmuş! Çünkü Barselona manzarasını en güzel görebileceğimiz noktalardan biri burası. Fotoğraf çekmeyi aman ihmal etmeyin : ) Park Güell’in ardından rotamızı ‘Bitmeyen Kilise’ olarak bilinen ve yapımına 1882 yılında başlanmış ancak yetenekli Gaudi’nin zamansız ölümüyle yarım kalmış olan La Sagrada Familia’ya çeviriyoruz. La Sagrada Familia’nın inşaatı yapılan bağışlar yoluyla devam ediyor. İçerisinde harika bir ışıklandırma ve görülmemiş bir akustik düzen bizleri bekliyor. La Sagarada Familia ile de selfie çekindiysek ve hediyeliklerimizi aldıysak bir sonraki durağımıza doğru geçebiliriz. Şehrin en canlı noktalarından biri La Rambla caddesine hoşgeldiniz! Cadde boyunca birbirinden farklı sokak sanatçıları, mağazalar restoranlar bizleri bekliyor. Tabi ufak bir hatırlatma, eğer alışverişlerinizi ve yemek tercihlerinizi ana caddeler yerine ara caddelerden yana yaparsanız, hem yerele daha yakın olursunuz hem de daha tasarruflu bir seyahat gerçekleştirirsiniz ; )

Serbest zamanlarınızda yapabileceğiniz birkaç öneri vermek istedik. Bunların başında tabiî ki Barcelonata Plajı’nda denize girmek geliyor. Alışveriş yapmak isteyenler için liman tarafında bulunan Port Vell alışveriş merkezi tercih edilebilir. Akvaryum Barselon’ da gezilecebilecek yerlerden biri. Futbol tutkunlarını ise Camp Nou tarafına doğru uğurluyoruz : ) Gaudi’nin diğer eserlerini görmek isteyenler ise Casa Mia ve Bara Gotic’i tercih edebilir.

Barcelona’ da Akdeniz lezzetlerini barındıran mezelerden oluşan ‘Tapas’ yemenizi tavsiye ediyoruz. Tabi İspanya mutfağını sevenler için ‘Nachos’ ve ‘Tacos’ da tercih edilebilir.